top of page

learner'sBlog

Consider a proton (mp=1.67x10-27 kg; qp=+1.60x10-19 C) and an electron (me=9.11x10-31 kg; qe=-1.60x10-19 C) separated by 5.29x10-11 m. The particles are attracted to each other by both the force of gravity and by Coulomb’s law force. Which of these has the larger magnitude? A. Gravitational force B. Coulomb’s law force


 
 
 

9.In the circuit shown in the figure, the BJT has a current gain (β) of 50. For an emitter – base voltage VEB = 600 mV, calculate the emitter – collector voltage VEC (in volts).


 
 
 
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2019 by MGNK Junction - Junction to uplift your life

bottom of page